Artikel

iStock_000017929579XSmall

Column: WiFi-Organisatiediagnostiek

Piet van Zijl over nieuwe methoden voor organisatiediagnostiek

Iedere organisatieadviseur heeft zo zijn eigen, alternatieve methodieken om organisaties te doorgronden. Om tot de kern door te dringen. Zelf zit ik bijvoorbeeld graag even in de hal. Die verraadt veel over uw organisatie. Ik ben ook actief geweest met het fotograferen van vergaderruimtes. Buitengewoon leerzaam wat die foto’s zeggen over uw organisatie. Daar kunnen geen tien interviews tegenop.

Tot mijn verrassing heb ik nu een nieuwe bron van informatie ontdekt;  een nieuwe toegang tot de geheimen van uw organisatie. Onzichtbaar voor de gemiddelde toeschouwer en meestal ook voor uw medewerkers en voor uzelf. Door uw gebouwen waart voor organisatiekundigen uiterst relevante informatie uit onverwachte hoek.

Uw WiFi-netwerk! Met mijn Ipad verken ik met plezier uw netwerk en vooral de naam ervan. Het is op dit moment nog te vroeg om op basis van mijn onderzoek al conclusies te trekken. Maar relevant is het wel zeker.

Waarom noemt bijvoorbeeld een verpleeghuis in het midden des lands zijn netwerk “hutspot”? Hebben we te maken met het onderbewuste van de organisatie? Wordt hier in het geheim reclame gemaakt voor de eigen keuken? Of heeft de afdeling informatica ernstige twijfels bij het recente meerjarenbeleidsplan waarin wederom geen keuzes worden gemaakt.

Of wat te zeggen van de naam “liefdevoorzorg” in een organisatie waar een recente scan juist in de zorg ernstige gebreken aan het licht heeft gebracht. Is deze naam bedoeld als wenkend toekomstperspectief voor met Ipads uitgeruste medewerkers of verwoordt het hun cynisch commentaar?

Bij de namen van uw WiFi-netwerk slaat mijn fantasie op hol. Niet natuurlijk bij namen als “draadloos” en “WiFi-netwerk”. Maar wat is toch de bedoeling van de naam “hospice” bij een revalidatiecentrum? Het klinkt niet echt vertrouwenwekkend. Of de naam “gerantos”. Had de organisatie zo moeten heten en heeft men op het allerlaatste moment een andere naam gekozen?

Ik weet het niet en durf er niet altijd naar te vragen. Maar mijn onderzoek staat niet stil. Zo raak ik vreselijk nieuwsgierig naar de bijbehorende wachtwoorden. Ik durf het niet echt te voorspellen maar bij het netwerk “hutspot” zou het wachtwoord “strategie” kunnen passen of het laagbijdegrondse “met-sju”. En welk wachtwoord hoort bij “liefdevoorzorg”? Een passend “voorallen”? Of een recalcitrant “vergeethetmaar”.

Een nieuw onderzoeksterrein. Dat is duidelijk. Misschien materiaal voor een dissertatie. Bestaande diagnose-instrumenten kunnen de vuilnisbak in. Ook het 7S- of het INK-model hebben binnenkort afgedaan. Ik ga voor het WiFi-diagnosemodel.

Print Referenties